I cóż, że z Danii…

Szwecja i Dania to piękne kraje. Dania o wiele mniejsza od Polski, a mimo to radzi sobie całkiem nieźle. Posiada bogatą kolekcję kościołów, katedr i zamków. Natomiast Szwecję charakteryzują malownicze górskie krajobrazy, a jej najwyższym szczytem jest Kebabkalojisela*, czy jakoś tak… Tak, to dwa piękne, europejskie kraje, które miałam przyjemność zwiedzić wiele lat temu. A przynajmniej powiedziano mi, że je zwiedziłam, bo ja sama niewiele pamiętam z tej wycieczki.

 

Moja podróż trwała tylko 4 dni i poruszałam się w tak chaotyczny i nieprzemyślany sposób, że zupełnie straciłam rachubę, w którym kraju kiedy byłam i co zwiedziłam. Nawet zdjęcia z tej wycieczki zupełnie nic mi nie mówią. Do Szwecji i Danii pojechałam całkowicie, absolutnie i najbardziej jak to możliwe NIE – PRZY – GO – TO – WA – NA. Nie wiedziałam co zwiedzić, nie miałam przewodnika, nie byłam nawet pewna gdzie te kraje leżą na mapie. Z Danii pamiętam tylko dworzec autobusowy oraz gościa, który pożyczył mi tam zapalniczkę. Ze Szwecji natomiast kojarzę tę syrenkę, która nie lubi jak się jej robi zdjęcia. Podczas swojej wycieczki spałam w hostelu o nazwie Sleep in Heaven. Niestety nie jestem pewna, w którym kraju się znajdował, ale wiem, że był otoczony drutem kolczastym, a po drugiej stronie ulicy znajdował się szpital psychiatryczny. Pokój był wieloosobowy więc stosunkowo mocno i wyraźnie słyszałam chrapanie jegomościa z drugiego końca pokoju. Pamiętam również, że miał slipki z Bartem Simpsonem…

 

Jak widzicie, moja wiedza o Szwecji i Danii jest dosyć skromna, więc postanowiłam posłużyć się wiedzą wujka Google i zaprezentować Wam kilka ciekawych faktów na temat tych dwóch krajów. Żadnego z tych faktów niestety nie mogę potwierdzić, bo przecież nic nie pamiętam. Ale zaręczam, że Szwecja i Dania to bardzo ciekawe kraje.

 


Kilka nie do końca sprawdzonych ale bardzo przydatnych informacji o Szwecji i Danii

 Szwecja

– Jeżeli szwedzka rodzina chce zmienić kolor swojego domu, musi uprzednio postarać się o pozwolenie, a także posiadać licencję malarską.

– Myśleliście, że tylko Wielka Brytania ma swoją „tea time”? Szwedzi piją kawę. Przerywają pracę, by w towarzystwie przyjaciół i współpracowników napić się kawy i zjeść coś słodkiego.

– Dość ciekawą potrawą szwedzką jest marynowany śledź. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że śledzia marynuje się przez rok w zwykłej puszcze. Pachnie i smakuje zapewne dość oryginalnie.

– W Szwecji istnieje prawo, które pozwala rozbić namiot na terenie prywatnym na 24 godziny.

– W Szwecji jest najwięcej restauracji McDonald ’s w Europie.

– Szwedzi w oknach nie mają firanek. Na parapetach stawiają różnego rodzaju figurki, kwiaty i lampki. Pokazują w ten sposób, że nie mają nic do ukrycia. W niektórych szwedzkich domach przy oknach zamontowane są lusterka. Dzięki temu widać, co dzieję się na zewnątrz.

– Rząd nakazuje budowę płotów wzdłuż ruchliwych dróg, by łosie nie wtargnęły na jezdnię.

– Najdziwniejszym świętem w Szwecji jest święto kiszonego śledzia. Obchodzi się je w sierpniu.

– Istnieje klub golfowy, którego połowa znajduję się na terenie Szwecji, a druga połowa w Finlandii.

– Oficjalne konto Szwecji na Twitterze, co tydzień prowadzone jest przez innego obywatela, którego wybiera się losowo.

– W Szwecji znaleziono najstarszą prezerwatywę z 1640 roku. Zrobiona była ze świńskiego jelita.

– W Szwecji otyłość uznaje się za wykroczenie.

– Alkohol sprzedawany jest w tygodniu do 18, w weekendy do 15. Zakupić go mogą osoby, które ukończyły 20 rok życia.

– Około 80% populacji mówi w języku angielskim.

– I najważniejsza ciekawostka: kiedy będziecie odbierać nagrodę Nobla, pamiętajcie, że musicie wziąć ją lewą ręką, prawą należy podać królowi, jednocześnie kłaniając się. „A nuż się przyda”…


Dania

Duńskie kobiety mają najniższy poziom otyłości w krajach Unii Europejskiej, choć to bardzo dziwne, gdyż…

– … Duńczycy uwielbiają wszelkiego rodzaju ciasteczka.

W Danii leczenie jest całkowicie darmowe, a odszkodowania wypłaca rząd.

– Duńczycy mają bardzo dziwne poczucie humoru. W żartach często się obrażają i nikt nie wie dlaczego.

Duńskie dzieci są bardzo spokojne, rzadko płaczą i jeszcze rzadziej krzyczą, dlatego ich matki niekiedy zapominają o ich istnieniu.

Kobiety w Danii wolą ubierać się raczej wygodnie niż elegancko.

– Darmowy dostęp do wi-fi jest w każdym tramwaju, autobusie i pociągu.

– W Danii posiadanie samochodu uchodzi za luksus. Rower jest najpopularniejszym środkiem transportu.

– 4 lipca w Danii obchodzone jest Święto Stanów Zjednoczonych.
 .
– Kobiety w Danii nie mogą nosić peruk, a w miejscach publicznych nie można mieć maski, która zasłania twarz.

Ponieważ nie pamiętam niczego z mojej wizyty w Szwecji i Danii, byłabym dozgonnie wdzięczna, gdyby jakiś śmiałek mnie oświecił i udzielił odpowiedzi na nurtujące mnie od wielu lat pytanie: czy to jest prawda? Jeżeli tak, to de facto nie pamiętam bardzo ciekawych krajów…
 *

*Kebnekaise – 2123 m n.p.m.

Kilka zdjęć ze Szwecji… lub Danii

Oryginalny tekst o Szwecji ukazał się na stronie National Geographic.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz